Relacja z zajęć w klasie innowacyjnej z rozszerzonym językiem angielskim w I semestrze roku 2011/12

autor: Robert Orłowski, data dodania: 19.12.2011

Wycieczka do WarszawyW dniach 8–10 września 2011 klasa IIc – klasa innowacyjna z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego wraz z klasą IIa uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Podczas pobytu w stolicy uczniowie zwiedzili najważniejsze i najatrakcyjniejsze punkty miasta, między innymi Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Fryderyka Chopina oraz wiele innych. Atrakcją wyjazdu była wizyta w ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki. W trakcie wizyty uczniowie spotkali się z pracownikami ambasady, spośród których troje przedstawiło prezentacje na tematy związane z szeroko rozumianą tematyką amerykańską. Pan Klaudius Robinson przybliżył uczniom temat zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku w 2001 roku oraz wpływ tych wydarzeń na bezpieczeństwo narodowe, politykę i społeczeństwo USA. Pan Bruce Berton przedstawił temat związany z amerykańskimi wartościami w amerykańskim filmie, muzyce i sporcie. Pani Virginia Harris w swojej prezentacji skupiła się na amerykańskim systemie szkolnictwa i zajęciach pozaszkolnych amerykańskich nastolatków. Po każdej z prezentacji był czas na bezpośrednią rozmowę z pracownikami ambasady oraz zadawanie dodatkowych pytań. Spotkanie, prezentacje i rozmowy odbyły się oczywiście w języku angielskim. Wizyta została przygotowana dzięki uprzejmości ambasady USA w Warszawie w ramach współpracy ambasady z naszą szkołą. Uczestnicy i opiekunowie wycieczki dziękują serdecznie pani Małgorzacie Dziełak za pomoc w organizacji wizyty. Opiekunami wycieczki byli: p. Wioletta Janecka, p. Aleksandra Szczechura i p. Robert Orłowski.

Galeria zdjęć

zdjecie z zielonej szkołyW dniach 17–18 września 2011 klasa Ib – klasa innowacyjna z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego uczestniczyła wraz z wychowawcą, panią Katarzyną Szurygajło oraz nauczycielem języka angielskiego panem Robertem Orłowskim, w Zielonej Szkole w ośrodku wypoczynkowym Zacisze w Cichowie. Część zajęć integracyjnych odbywała się w języku angielskim. Poza oczywistym aspektem integracyjnym, uczniowie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności językowe w realnych sytuacjach życia codziennego.

Galeria zdjęć

zdjecie z ambasadyW dniu 23 września 2011 uczniowie klas Ib i IIc – klas innowacyjnych z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego uczestniczyli w Nocy Naukowców zorganizowanej przez poznańskie uczelnie wyższe. Zajęcia odbyły się w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczniowie, podzieleni na mniejsze grupy, mieli okazję wziąć udział w wielu interesujących warsztatach, prezentacjach, ćwiczeniach, jak na przykład zajęcia z fonetyki w laboratorium fonetycznym, zabawy z językiem niemieckim, zajęcia w kabinie tłumacza konferencyjnego, zajęcia z języka duńskiego, języka baskijskiego, języka japońskiego, zwiedzili bibliotekę uniwersytecką „od kuchni”, poznali specyfikę studiowania z perspektywy niewidomej/niedowidzącej osoby studiującej oraz innych zajęciach. Opiekunami wyjazdu byli: p. Wioletta Janecka, p. Katarzyna Szurygajło, p. Patrycja Bulińska-Dziuba, p. Robert Orłowski. Wizyta została zorganizowana w ramach nawiązanej współpracy pomiędzy Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Śremie i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Galeria zdjęć

W dniu 7 października 2011 roku klasa IIc – klasa innowacyjna z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego otrzymała list z ST JAMES`S PALACE w Wielkiej Brytanii. List zawierał podziękowania za życzenia, które uczniowie wysłali do Londynu w kwietniu 2011 roku z okazji zawarcia związku małżeńskiego dla Jego Królewskiej Wysokości księcia Walii Williama i panny Catherine Middleton. Do listu dołączone zostało zdjęcie ślubne Książęcej Pary.

Dnia 18 października 2011 roku uczniowie klasy IIc - klasy innowacyjnej z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego wzięli udział w kolejnej już lekcji fizyki w języku angielskim. Tematem zajęć była energia kinetyczna (Kinetic Energy). Zajęcia zostały przeprowadzone równocześnie przez nauczyciela fizyki, pana Roberta Piaseckiego, oraz nauczyciela języka angielskiego, pana Roberta Orłowskiego.

W dniu 9 listopada 2011 roku uczniowie klasy Ib - klasy innowacyjnej z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego wzięli udział w debacie na temat „USA czy Australia – który kraj jest lepszym miejscem do życia?”. Debata obejmowała cztery główne bloki tematyczne – Geografię, Społeczeństwo, Gospodarkę oraz Rozrywkę wspomnianych krajów. W trakcie debaty, poza doskonaleniem umiejętności językowych, uczniowie mieli okazję zaprezentować informacje i wiadomości w zakresie wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego nabyte podczas ponad dwumiesięcznej edukacji w naszej szkole. Debata w całości została przeprowadzona w języku angielskim.

W dniu 17 listopada 2011 roku uczniowie klasy I b i II c – klas innowacyjnych z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Konsulatu Irlandii. Pan Krzysztof Schramm przyjechał do naszej szkoły, aby przybliżyć uczniom piękny kraj, jakim jest Irlandia. Nasz zacny gość przedstawił kilka prezentacji na temat Szmaragdowej Wyspy, po których był czas na rozmowę z uczniami. Młodzi ludzie z klas innowacyjnych mieli wiele pytań do zaproszonego gościa. W trakcie spotkania uczniowie klasy II c przedstawili trójjęzyczną (w języku angielskim, polskim i irlandzkim) prezentację multimedialną o sporcie w Irlandii (grupa chłopców) oraz pokaz tańca irlandzkiego (grupa dziewcząt). Dziewczęta przygotowały swój porywający występ pod opieką pani Marzeny Sobory, nauczycielki wychowania fizycznego. Wizytę przedstawiciela Konsulatu Irlandii w naszej szkole pomogli zorganizować nauczyciele: pani Alina Niemier, wychowawcy klas innowacyjnych I b i II c – pani Katarzyna Szurygajło i pani Wioleta Janecka, dyrekcja szkoły – pani Lilla Baranowska i pan Jerzy Kostrzewski oraz nauczyciel języka angielskiego pan Robert Orłowski.

W dniu 18 listopada 2011 uczniowie klasy II c - klasy innowacyjnej z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego wzięli udział w lekcji historii przeprowadzonej w języku angielskim. Tematem lekcji były style w architekturze – romański i gotycki – przedstawione na przykładzie kościołów i zamków. W trakcie zajęć uczniowie pracowali z tekstami, zadaniami, rysunkami, opisami, schematami i projektami wykonanymi w języku angielskim. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez nauczycielkę historii, panią Lidię Owczarzak oraz nauczyciela języka angielskiego, pana Roberta Orłowskiego.

W dniu 25 listopada 2011 roku uczniowie klasy II c - klasy innowacyjnej z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego wzięli udział w debacie na temat „Czy system edukacji w Polsce odpowiada oczekiwaniom, potrzebom i nadziejom uczniów?” Debata obejmowała pięć głównych bloków tematycznych odpowiadającym cyklom kształcenia – poziom przedszkolny, poziom szkoły podstawowej, poziom gimnazjum, szkolnictwo ponadgimnazjalne oraz szkolnictwo wyższe. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy prezentujące różne stanowiska w przedmiocie debaty. Debata w całości została przeprowadzona w języku angielskim oraz sfilmowana. Nagranie stanowić będzie część portfolio językowego uczniów.

Konsulat IrlandiiW dniu 30 listopada 2011 roku uczniowie klasy I b i II c – klas innowacyjnych z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego wzięli udział w wycieczce do Konsulatu Irlandii w Poznaniu. Podczas spotkania z panią Justyną Mazurek-Schramm z Tourism Ireland uczniowie zapoznali się między innymi z bogatą prezentacją na temat Irlandii oraz zasadami pracy konsulatu. Opiekunami wyjazdu byli nauczyciele naszej szkoły: wychowawcy klas innowacyjnych I b i II c – pani Katarzyna Szurygajło i pani Wioleta Janecka, pani Agnieszka Bolek oraz pan Robert Orłowski.

Galeria zdjęć

W listopadzie 2011 uczniowie klasy II c - klasy innowacyjnej z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego zaprezentowali w trakcie zajęć indywidualny „speech” (przemówienie) na wybrany przez nauczyciela temat. Przemówienia zostały ocenione pod względem języka (słownictwo, gramatyka, struktura zdań), zawartości i argumentacji, organizacji (wstęp, rozwinięcie, podsumowanie), fonetyki (wymowa, intonacja, biegłość) oraz ogólnego wrażenia.

Speaker Dnia 9 grudnia 2011 roku uczniowie klasy IIc i klasy Ib - klas innowacyjnych z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego gościli na zajęciach językowych native speaker`a z Wielkiej Brytanii. Już po raz drugi naszą szkołę odwiedził Jason Barwick z brytyjskiego zespołu The Brew. W trakcie rozmowy z uczniami oraz zajęć interaktywnych, gość z Anglii przybliżył młodym pasjonatom języka Szekspira realia życia w Zjednoczonym Królestwie w aspekcie Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy IIc przygotowali krótki występ artystyczny dla naszego gościa. Komunikacja w trakcie spotkania, prowadzona oczywiście w języku angielskim, przebiegła bardzo sprawnie – uczniowie nie mieli problemów ze zrozumieniem swojego gościa, a także z zadawaniem pytań i żywym reagowaniem na kolejne punkty spotkania. Spotkanie pomogli zorganizować: pani Martyna Baranowska, wicedyrektor szkoły pani Lilla Baranowska oraz wychowawca klasy Ib – pani Katarzyna Szurygajło.

Galeria zdjęć

Spotkanie wigilijneW dniu 15 grudnia 2011 roku uczniowie klasy Ib - klasy innowacyjnej z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego uczestniczyli w spotkaniu wigilijnym, w trakcie którego serwowano dania charakterystyczne dla Świąt Bożego Narodzenia w krajach angielskiego obszaru językowego. Na stole królowały świąteczne potrawy z Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Kolacja wigilijna była etapem finalnym projektu, podczas którego uczniowie zapoznali się z tradycjami bożonarodzeniowymi w poszczególnych krajach, pracując w grupach wybrali poszczególne przepisy kulinarne oraz przygotowali samodzielnie potrawy. Podczas spotkania wigilijnego każda z grup przedstawiła (oczywiście w języku angielskim) swoją potrawę, skupiając się głównie na składnikach oraz sposobie przygotowania. Projekt został przeprowadzony pod opieką wychowawcy klasy p. Katarzyny Szurygajło oraz nauczyciela języka angielskiego p. Roberta Orłowskiego.

Galeria zdjęć