Program "Akademia Uczniowska"

autor: dr Małgorzata Kramer-Wachowiak, data dodania: 23.02.2011

au004W roku szkolnym 2010/2011 szkoła przystąpiła do trzyletniego programu „Akademia uczniowska – projekty matematyczno-przyrodnicze w gimnazjach” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Nauczyciele biorą udział w kursie „Eksperymentowanie i wzajemne nauczanie”, w którym stawia się na aktywność uczniów.

Dzięki niemu dajemy możliwość poznawania świata poprzez wykorzystanie naturalnej, drzemiącej w nich chęci odkrywania, doświadczenia i dotykania tego, co jeszcze nieznane i zdumiewające. W tym celu Akademia Uczniowska daje szansę uczniom na prowadzenie samodzielnych doświadczeń w zespołach uczniowskich. Nauczyciel wskazuje jak należy wykonać doświadczenie, po czym wycofuje się na pozycję osoby wspierającej. To uczniowie są odpowiedzialni za zaplanowanie i wykonanie doświadczenia. Jest to bardzo ważne doświadczenie dla młodego człowieka. Pozwala na wzmocnienie wiary we własne myślenie i zdolności poznawania świata. Daje świadomość własnych możliwości i umiejętność kierowania własnym rozwojem. Ma również wpływ na budowanie umiejętności korzystania z nabytej wiedzy w nowych sytuacjach.

W naszej szkole są prowadzone Szkolne Koła Naukowe z dwóch przedmiotów: chemii i matematyki. W Akademii Uczniowskiej bierze udział 71 uczniów klas pierwszych. Program będzie realizowany w latach 2010-2013. W pierwszym semestrze roku szkolnego 2010/2011 w Szkolnym Kole Naukowym z chemii pracowali uczniowie klasy Ic, natomiast z matematyki- uczniowie klasy Ia.

Galeria: "Akademia Uczniowska"